Ağızda Oluşan Yaraların Nedenleri

Ağız içi ve çevresinde birçok çeşitli yaralar oluşabilir. Bu yaraların farklı nedenleri bulunmaktadır. Ağız yaralarının nedeni belirlemek tedavi yönteminin kararlaştırılmasında büyük önem taşır. Ağız yaraları ağızdaki dokularda oluşan yaralardır. Yara oluşan bögenin renginde beyazlaşma gözlemlebir ve bu alanda iltihaplanma olur. Ağız yaraları ağrılara neden olabilir. Bu yaralar gıda tüketildikça daha fazla ağrılara yol açar.

img1223

Ağız yaraları viral, bakteriyel enfeksiyonlar, kanser ve bazı ilaçlarının yan etkilerine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bazen bağışıklık sistemi sorunları da ağızda yaraların oluşmasına yol açabilir. Bunun yanı sıra aşırı yorgunluk ve halsizlik sonucu da ağız yaraları oluşabilir. Ağız yaralarının diğer bir nedeni kadınlarda sıkça gözlemlenen hormonsal değişikliklerdir. Bazı vitamin türlerinin eksikliği de bu soruna neden olabilir.

Ağız yaraları çoğu zaman vitamin eksikliklerine bağlı olarak ortaya çıkabilir. B12 vitamini ve demir eksikliği ağız yarası vakalarının %20’sini oluşturmaktadır. Bununla birlikte bu verileri kanıtlayacak bilimsel araştırmalar henüz gerçekleştirilmemiştir. Ağız yarası bulunan kişiler bazı multi vitaminleri deneyerek faydalı olup olmayacağını görebilirler.

Herpes gibi bazı virüsler de ağızda yaralara neden olur. Bu tür yaralara uçuk adı verilir. Bu yaralar genellikle dudak çevresinde gözlemlenir. Ağız yaralarının diğer nedenleri arasında anemi, su çiçeği, kızamık, boğaz kanseri, tüberküloz, kronik enfeksiyonlar, Crohn rahatsızlığı, Behçet rahatsızlığı, bademcik rahatsızlıkları, HIV virüsü, Sweet rahatsızlığı, Steven-Johnson sendromu gibi bazı sağlık sorunları yer alabilir.

Bunların dışında ağız yaralarının daha birçok nedeni olabilir. Eğer ağızdaki yaralar üç haft içerisinde iyileşme göstermiyorsa mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Bu ağız yaraları bazı ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir.

One Comment

Add a Comment