Çocuklarda Karın Ağrısı Nedenleri

Çocuklarda sürekli görülen karın ağrısı; zatürreden böbrek taşına, farenjitten gıda zehirlenmesi kadar birçok rahatsızlığın habercisi olabilir.

Bu yüzden aileler karnı ağrıyan çocuklara kulak vermelidir. Özellikle çocuğu gece uykusundan uyandırmakta olan karın ağrısı dikkate alınmalı ve bir doktora gidip altta yatan sebebin araştırılması gerekir.

Çocuk hastalıkları uzmanı Dr. Yeşim Çoşkun, çocuklarda sürekli görülen karın ağrısı problemleriyle alakalı bazı bilgiler verdi.

img25

Karın ağrısı bir hastalık değildir. Hastalık belirtisidir. Karın ağrısı çocukta en fazla görülen problemlerden birisidir. Aslında karın ağrısı tam olarak bir hastalık değildir. Bir takım hastalıklarda yol gösteren şikayet yada hastalık belirtisidir.

Çocukluk çağında karın ağrısı oluşturan birçok sebep vardır. İshal, kabızlık, hazımsızlık, gaz sancısı, mide ülseri, enflamatuvar bağırsak problemleri, gıda zehirlenmesi, sindirim sistemi problemleri, farenjit, tonsillit tarzı üst solunum yolu enfeksiyonları veya zatürre gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarında, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı üriner sistem rahatsızlıklarında karın ağrısı olabilir.

Çocuklarda özellikle uykudan uyandıran karın ağrıları ciddiye alınmalı ve nedeni araştırılmalıdır. Karın ağrısı bulunan çocuğun gece uykudan uyanması önemli belirtidir. Karın ağrısıyla beraber bulantı, kusma, ishal, ateş ve kilo verme gibi şikayetler söz konusu ise tanı koymaya yardımcı olur.

Çocukluk döneminde fonksiyonel karın ağrısı ismi verilen karın ağrısının haricinde kusma, ishal, kabızlık veya ateş tarzı başka bir yakınmanın var olup olmadığı ağrılar meydana gelebilir. Bu tarz karın ağrısının tam anlamıyla sebebi yoktur. Fakat çocuğun yaşamış olduğu stresin ağrıyı tetiklediği düşünülür.

Çocuklardaki karın ağrısının diğer bir sebebi sakız tarzı tatlandırıcı maddeler içermekte olan gıdaların tüketimine bağlı oluşan karın ağrısıdır. Bu tarz gıdaların tüketimi sona erdirildiğinde karın ağrsı kendi kendine yok olur.

Add a Comment