Depresyon Önleyici 7 Yiyecek Önerisi

Kan şekeri düzeyinde gelişen çok fazla değişim, depresyona neden olabiliyor. Bu nedenle küçük öğünler halinde az ve sık yenilmelidir. Güne eşit aralıklarda ve miktarlarda öğün dağıtılmalıdır. Kahvaltı mutlaka atlanmamalıdır, kan şekeri sabit kalmalıdır. Karbonhidratın fazla alınması bu durumu tetikleyebilir, depresyona yol açabilir. Az karbonhidrat ve şekerli gıdalar daha iyidir. Fazlası, yorgunluk, depresyon, anksiyete ve sinirlilik hallerine yol açabilir. Tam tahıllar, sebze ve meyve tüketin.

img140

Düşük yağlı bir beslenme programını seçmeyin. Vücut ve beyin salgılarının normal üretimi için ve normal bir ruh hali için bir miktar yağa ihtiyaç vardır. Fındık, ceviz, kanola yağı ve zeytin yağı tüketin. Omega 3 yağ asitleri ve balık depresyona iyi gelmektedir. Keten tohumu, ceviz, somon, uskumru iyi bir tercihtir. Taze meyve ve sebzeleri tüketin. Vitamin ve mineral alamayan kişilerde bozuk ruh halleri görülür. Portakal, mercimek, mısır, bezelye, fındık, yeşil yapraklılar, et, balık, muz, patates, az yağlı süt ürünleri, üzüm, limon, narenciye ve çinko ruh halini düzenleyici nörotransmitter üretir.

Sebze ve ekmekle eşlik edilen tavuk, balık ve hindi etleri serotonin açısından faydalıdır. Alkol, kahve ve kafeinli içecekleri sınırlayın. Ruh halini, uykuyu ve motivasyonu engeller. Atkins diyeti (yani tüm gıda gruplarını kısmak) uygulamayın. Zihinsel ve bedensel dinginlik için egzersiz yapın. Egzersiz sırasında açığa çıkan endorfinin ruh halini yükselten etkiye sahip olduğu söylenebilir. Anksiyete bozukluğu belirtileri ve anksiyete saldırıların şiddetini azaltmada yardımcı olur.

Add a Comment