Dopamin Seviyesini Yükseltmenin Yolları

Dopamin beyindeki en önemli sinir taşıyıcılardan bir tanesidir ve ana görevi sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlamaktır. Bu kimyasal beyin fonksiyonları açısından büyük önem taşır. Dopamin hareket etme, duygusal reaksiyon, dikkat, bilişsel aktiviteler, bazı hormonal süreçler ve haz ile acı duygusunun hissedilmesi gibi birçok zihinsel aktiviyeti kontrol eder.

Yapılan bazı çalışmalar vücutta dopamin eksikliğinin Parkinson rahatsızlığına ve bazı duygusal ve zihinsel problemlere yol açabileceğini göstermiştir. Peki dopamin kimyasalı vücudumuz için neden bu kadar çok önem taşımaktadır? Bunun nedeni beyinde dopamin üreten çok az sayıda nöronun bulunmasıdır. Dopamin seviyesinin düşüş göstermesi bazı rahatsızlıklara neden olabileceğinden vücuttaki dopamin seviyesinin belli bir düzeyde tutulması gerekir.

img1017

Dopamin Seviyenizi Doğal Yollardan Arttırın


Vücutta dopamin seviyesinin düşmesi depresyona, libido eksikliğine, bazı bağımlılıklara, motor hareketlerinin kaybına, obsesif ve kompulsif aktivitelere, dikkat eksikliğine ve konsantrasyon bozukluklarına neden olabilir. Bu nedenle dopamin seviyesini yüksek tutmak gerekir. İşte vücuttaki dopamin seviyesini doğal yollardan arttırmanın yöntemleri;

Egzersiz: Egzersiz yapma ve dopamin seviyesindeki artış arasında direk bir bağ bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar günde yaklaşık olarak 30 dakika spor yapmanın vücuttaki dopamin seviyesini arttırdığını göstermiştir. Bu sayede kişi kendisini daha mutluk ve doyuma ulaşmış hisseder.

Uyku: Uyku vücudumuzu canlı ve sağlıklı tutmanın en önemli yöntemlerinden bir tanesidir. Uyku esnasında vücut kendisini yeniler ve bu süreçte vücuttaki dopamin seviyesi artış gösterir.

Gıdalar: Dopamin seviyesini arttırmaya yardımcı bazı gıdalar bulunmaktadır. Bu gıdaları diyetinize dahil ederek vücudunuzdaki dopamin seviyesini arttırabilirsiniz. Bu gıdalar arasında elma, tavuk, muz, peynir, yumurta, balık, fasulye, süt, deniz ürünleri, kızılcık, erik, çilek, badem, avokado, kabak çekirdeği, susam, hindi, soya fasulyesi ve salatalık gibi bazı yiyecekler bulunmaktadır.

Add a Comment