Grip Aşısı İle İlgili Bilgiler

Kapıya dayanan kış aylarında her kesin korktuğu en yaygın rahatsızlıklardan birisi de griptir. Grip her yıl dünya çapında birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Grip belirtileri kişiyi aniden vurabilir ve ciddi boyutlarda ortaya çıkabilir.

img555

Grip belirtileri arasında ateş, üşüme hissi, baş ağrısı ve kas ağrıları yer almaktadır. Bunun yanı sıra öksürük ve boğaz ağrısı da görülebilir. Gripe neden olan bakteriler değil virüsler olduğu için antibiyotikler işe yaramayacaktır. Gribe herkes yakalanabilir. Buna karşın özellikle 65 yaş üzerindeki kişilerin ve ciddi bir sağlık sorunu olan kişiler gribe karşı daha dikkatli olması gerekmektedir.

Gribe karşı en iyi koruma sonbahar mevsiminde yaptırılan grip aşısıdır. Grip dönemi başlamadan yaptırılan aşılar gribe karşı oldukça yüksek etki sağlar. Grip aşıları bir seneliğine koruma sağlar. Bunun nedeni grip virüsünün her yıl değişikliğe uğramasıdır. Geçen sene grip rahatsızlığına neden olan H1N1 virüsü bu sene de etkisini devam ettirecektir. Bu nedenle bu sene hazırlanan grip aşıları bu virüse karşı koruma sağlar.

One Comment

Add a Comment