Juvenil Diyabet Rahatsızlığının Belirtileri

Juvenil diyabet oldukça sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Diyabet sağlık açısından oldukça tehlikeli bir rahatsızlıktır. Bununla birlikte çocuklarda gözlemlenen diyabet daha olumsuz sonuçlara neden olabilir. Gerekli tedbirlerin alınmaması halinde juvenil diyabet yaşamı tehtid edecek sonuçlar doğurabilir.

img941

Vücutta insülin üretiminin az olması nedeni ile kanda glikoz birikimi gerçekleşir. Bu durum vücuttaki bazı önemli organlara zarar verebilir ve bu organlar zamanla işlevlerini tam olarak yerine getirememeye başlar. Eğer çocuğunuzda diyabet rahatsızlığı varsa bir an önce tedaviye başlanmalıdır.

Eğer rahatsızlığın belirtilerinden birkaç tanesi çocuğunuzda mevcut ise çocuğunuzda juvenil diyabet bulunabilir. İşte juvenil diyabetin belirtilerinden bazıları;

Sık İdrara Çıkma Ve Susuzluk


Juvenil diyabetin en önemli belirtilerinden bir tanesi devamlı olarak idrara çıkma isteğidir. Bunun sonucunda vücutta aşırı glikoz birikimi olur. Eğer çocuğunuz devamlı olarak idrara çıkıyorsa bu durum juvenil diyabetin habercisi olabilir. Devamlı olarak idrara çıkmanın yanı sıra aşırı susuzluk hissi de rahatsızlığın en önemli belirtilerindendir.

Kilo Kaybı


Rahatsızlığı bulunan birçok çocukta beklenmeyen kilo kayıpları olabilir. Kilo kaybı insülin problemlerinden dolayı ortaya çıkar.

Aşırı Yemek Yeme


Çocuğunuzda gözlemlenen kilo kaybının nedeni iştahsızlık veya yeterli beslenmeme değildir. Juvenil diyabet sorunu olan çocuklar gerektiğinden fazla yemek yiyebilir.

Yorgunluk


Vücudun gerekli besin değerlerini alamaması sonucunda vücutta yorgunluk hissi oluşur. Rahatsızlığı bulunan birçok çocukta motivasyon eksikliği, enerji eksikliği ve yorgunluk gibi belirtileri gözlemlenebilir.

Add a Comment