Kafatası Çatlaklarının Belirtileri

İnsan beyni kafatası ile çevrelenmiştir ve bu sayede dışarıdan gelebilecek darbelere karşı koruma altındadır. Birçok ufak kemikten oluşan kafatası kırılması oldukça güç olan bir yapıdır. Bu ufak kemikler frontal, paryetal, temporal, oksipital, sfenoid ve etmoit kemikleridir. Kafatasında meydana gelen çatlaklara kranyal çatlaklar denmektedir.

img1025
Kranyal çatlakların en önemli nedeni kafa travmalarıdır. Kafa travmalarının yoğun olması halinde kafatasında çatlaklar oluşabilir ve bu çatlaklar kişide bazı medikal belirtilerin ortaya çıkmasına yol açar.

Farklı belirtilerin ortaya çıkmasına neden olan iki tür kafatası çatlağı bulunmaktadır. Bunlardan ilki kapalı veya basit kafatası çatlağıdır. Bu kafatası çatlağında kemiklerin düzeninde hiçbir değişiklik oluşmaz. Kafatasındaki kemiklerde yerinden oynadığında bakteriler kolaylıkla kafatasından içeri girebilir. Bu durumda beyinde enfeksiyon oluşabilir. Bu tür kafatası çatlaklarına ise açık kafatası çatlağı adı verilir.

Kafatası çatlaklarının genel belirtileri arasında kulak, burun veya göz çevresinde kanama, göz ve kulak çevresinde morluklar, denge problemleri, bilinç kaybı, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, konuşmada güçlük, kulak çınlaması, kol ve bacaklarda uyuşukluk ve görme sorunları yer almaktadır. Çocuklarda gözlemlenen kafatası çatlaklarının belirtileri başta şişme, baş dönmesi, ataklar, bilinç kaybı, ağrı, mide bulantısı, kusma, güçlü baş ağrıları olarak ortaya çıkar.

Kafatası çatlaklarının iyileşmesi yaklaşık olarak 3-6 ay kadar sürer. Kafatası çatlağı tedavisi çatlağın türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Açık kafatası çatlakları halinde uzmanlar ilk olarak yaralanan bölgeyi temizler ve daha sonra kan damarlarına gelen zararı onarır. Ardından hastaya bazı antibiyotik tedavisi uygulanarak enfeksiyon riski önlenmeye çalışılır.

Add a Comment