Karındaki Aort Damarının Genişlemesinin Belirtileri Ve Nedenleri

Karındaki aort damarının genişlemesi vücuda kan sağlayan ana damar olan aort damarının alt bölgesinde zayıflama oluşmasıdır. Aort damarı kalpten göğse ve organ da karına gider. Aort vücudun ana kan sağlayıcısı olduğu için aort damarındaki çatlama yaşamı tehdit edici sonuçlara neden olabilir. Yavaş bir şekilde genişleyen aort damarı genellikle çatlamaz. Aort damarının genişleme hızına göre tedavi seçenekleri belirlenir.

img1456

Aort damarındaki genişleme genellikle yavaş ilerler ve bu nedenle teşhisi oldukça zordur. Bazı genişlemeler hiçbir zaman çatlamayabilir. Diğerleri ise hızla büyüyerek çatlama riski gösterir.

Aort damarı genleştikçe aşağıdaki belirtiler gözlemlenebilir:
Göbek bölgesinde nabız atışı hissi
Karın ve göğüs bölgesinde ağrı ve hassaslık
Sırt ağrısı

Aort genişlemelerinin çoğu genellikle karın bölgesinde gözlemlenir. Rahatsızlığın nedeni tam olarak bilinmese de aşağıdaki faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir:

Tütün kullanımı. Sigara ve diğer tütün ürünleri rahatsızlık riskini arttırır. Ayrıca sigara tüketimi damarların tıkanmasına ve yüksek kan basıncına da neden olur.

Yüksek kan basıncı. Yüksek kan basıncı özellikle kontrol edilmediğinde aort genişlemesine neden olur. Bunun nedeni yüksek kan basıncının damarları güçsüzleştirmesidir.

Aort damarında enfeksiyon. Bazı nadir durumlarda aort genişlemesi iltihaplı enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkabilir.

Add a Comment