SAKIZ ÇİĞNEMENİN FAYDALARI ZARARLARI

Yaşlı genç, herkesin keyifle çiğnediği sakız, aslında sağlık açısından da oldukça önemli. Pek çok faydası olan sakız, başta kilo kontrolü olmak üzere, ağzı ve diş sağlığını da, olumlu etkilemesiyle, bizlere yardımcı oluyor.

SAKIZ ÇİĞNEMENİN FAYDALARI;
* Abur cuburlardan korunmak için sakız öneriliyor
* Sakız kalori değerlerini indiriyor
* Sakız çiğneyen bir kişi yemek yediği zaman diğerlerine göre daha çok besleniyor ( Sakın çiğnemeyenlere göre )
* Gerginliği, sinirli olmayı azaltıyor
* Ağız ve diş sağlığını destekliyor
* Ağızda bulunan baktelerilerden koruyucu özelliğine sahiptir
* Günlük düzenli olarak şekersiz sakız çiğnemeye özen gösterelim. Özellikle yemeklerden sonra ve sabah kahvaltıdan sonra çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu konu hakkında sizde fikirlerinizi paylaşmak ister misiniz? Sizce sakız çiğnemek zayıflamaya yardımcı olur mu? Veya aranızda sakız çiğneyerek zayıflayan kişiler var mı?
Evet sakız ne işe yarar diyenler mutlaka bir şeyler öğrenmiştir değil mi? Sakız hakkında merak ettiklerinizi aşağıda sorabilirsiniz.
sakız kilo kontrolünde de yardımcı olarak kullanılabilir, odaklanmayı, uyanıklığı ve konsantrasyonu artırır ve hayatın günlük stresini azaltır
Kilo kontrolüne yardımcı olur: Sakız pratik, ucuz ve düşük kalorilidir. Şekerli bir sakız yaklaşık 5 -10 kaloridir. Şekersiz olanlar da tercih edilebilir. Sakız, atıştırmayı engellemek ve kalori alımını azaltmak için harika bir yoldur.
İştahı azaltır: Sakız çiğnemek iştah kontrolü sağlamaya yardımcıdır. Appetite (iştah) dergisinde 2007 yılında yayımlanmış çalışma gösteriyor ki öğleden sonraki atıştırma öncesi sakız çiğnemek, açlığı ve kalori alımını azaltmaya yardımcı oluyor.
Öğünde daha az yemeye sebep olur: Yapılan bir çalışmada akşamüstü ara öğününden önceki üç saatlik bir zaman diliminde bir saat aralıklarla 15 dakika sakız çiğneyen yetişkinler, sakız çiğnemeyenlere göre ara öğünlerinde 36 kalori daha az yedikleri gözlenmiştir. Sakızın şekersiz ya da normal olması ise bir şey fark ettirmiyor ve her ikisi de az yemeye yardımcı oluyor.
SAKIZ ÇİĞNEMEK ZARARLI MIDIR?
Yapılan araştırmalara göre; sakızın bilinen hiçbir zararı söz konusu değil: Fakat, çevreye etkisi tartışılıyor. Her ne kadar, toplumun bilinçlenmesiyle ilgili bir konu olsa da, yeni metal kutular sakızımı nasıl atacağım endişesine son veriyor.

Add a Comment