Üveit Nedir, Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Üveit retina ve gözün beyaz kısmı arasında kalan kas dokusu olan üvea iltihabına verilen addır. Üvea gözün ön bölgesine doğru uzanır ve iris tabakası, koroid ve silyerden oluşur. En yaygın üveit türü iris iltihabıdır. Rahatsızlığın nedeni tam olarak bilinmese de bazı enfeksiyonların, yaralanmaların ve oto bağışıklık sistemi rahatsızlıklarının hastalıkla ilişkili olabileceği düşünülmektedir.

img1026

Üveit bazı durumlarda ciddi görme kayıplarına neden olabilir. Rahatsızlığın erken teşhis edilmesi komplikasyonların önlenmesi için oldukça önemlidir. Üveit rahatsızlığının belirtileri arasında gözde kızarıklık ve ağrı, ışığa karşı hassaslık, görme bozuklukları, görüş kayıpları yer almaktadır. Belirtiler gözlemlenmeye başladıktan itibaren kısa süre içerisinde ilerleme gösterir.

Üveitin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte bazı oto bağışıklık sistemi rahatsızlıklarının, iltihaplı hastalıkların, bazı enfeksiyon türlerinin, göz sakatlıklarının ve bazı kanser türlerinin rahatsızlıkla ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Üveit rahatsızlığı tedavi edilmemesi halinde göz tansiyonu, optik sinir hasarları, katarak, retinal problemler ve görüş kayıpları gibi ciddi göz problemlerine yol açabilir.

Rahatsızlığın nedeninin altında genellikle başka bir sağlık probleminin olduğu düşünülmektedir. Rahatsızlığın tedavisinde bazı ilaçlar ve ameliyat uygulanabilir. İlaç tedavileri iltihap sökücü ilaçları, antibiyotik ve antiviral ilaçları içermektedir. Ameliyat prosedürü ile göz içerisindeki camsı maddenin bir bölümü alınır.

Add a Comment